Gdańskie słodycze z Bałtyku

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk były kiedyś – obok Wawelu czy Goplany – jedną z najlepiej rozpoznawanych marek polskich słodyczy. Przejęcie firmy przez fińskiego Fazera i późniejsze wycofanie się Finów z polskiego rynku sprawiło, że Bałtyk troszkę odszedł w zapomienie. Jednak Bałtyk miewa się całkiem nieźle – od trzech lat znowu produkuje czekolady i bomboniery.

Czekolada gorzka Finezja
Historia firmy
Początki Zakładów Przemysłu Cukierniczego Bałtyk sięgają lat 20. XX wieku. Wówczas na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, w czasie ożywionego ruchu gospodarczego, powstały trzy fabryki cukiernicze: Anglas (najstarsza z nich, w Gdańsku-Oliwie), Baltic i Kosma (w Gdańsku-Wrzeszczu, w miejscu, gdzie dziś znajdują się Galeria Bałtycka i Lidl). 80 procent produkcji było przeznaczone na eksport – gdańska czekolada, praliny, karmelki, kakao czy wafelki cieszyły się ogromnym wzięciem w całej Polsce, Niemczech, Anglii i Skandynawii.
W 1951 roku owszystkie trzy fabryki zostały upaństwowione i weszły w skład Zakładów Przemysłu Cukierniczego Bałtyk. Każda z nich otrzymała własną „specjalizację” – fabryka w Oliwie produkowała głównie czekoladę i wyroby czekoladowe, dawny Baltic galaretki, chałwę i sezamki, a Kosma – karmelki i lizaki.
Czekolada whisky-coffeeW 1991 roku, w okresie intensywnych przemian ustrojowych w Polsce, firma stała się spółką akcyjną. Dwa lata później dyrekcja podpisała umowę joint venture z fińską firmą Fazer i najpierw funkcjonowała pod nazwą Bałtyk Chocolate Sp. z o.o., potem Fazer Polska Sp. z o.o., a od 2002 r. Cloetta Fazer Polska Sp. z o.o.
W 2005 roku ogłoszono likwidację firmy Cloetta Fazer Polska. Zakłady odkupiła polska firma Bomilla z Włocławka. Nowy właściciel powrócił do tradycyjnej nazwy i logo, tworząc Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk Sp. z o.o. Siedziba znowu znajduje się w Oliwie…
Słodycze
Bomboniera Baltic CollectionCzekolady pełne Finezja – mleczna, gorzka oraz pełne z dodatkami: mleczna z orzechami arachidowymi, z wiórkami kokosowymi. Czekolady dostępne w tabliczkach 100 g
Czekolady nadziewane Bałtyk – o smakach znanych alkoholi: advocat, malibu, whisky & coffee, amaretto oraz z nadzieniem o smaku marcepana, truskawki i orzeźwiającej mięty. Czekolady dostępne w tabliczkach 150 g i 154 g.
Czekoladki nadziewane (Admirał, Malibo, Nutino, czyli czekoladowe kostki wypełnione słodkim nadzieniem w trzech smakach) oraz Fantazja (czekoladki mleczne lub deserowe z delikatnym nadzieniem w sześciu smakach, podane w formie tradycyjnego cukierka). Czekoladki Admirał, Malibo, Nutino występują w torebkach 230 g oraz jako wyrób luzem, Fantazja dostępna jest jako wyrób luzem.
Likworki gdańskieBaltic Collection – eleganckie bombonierki czekoladek z aksamitnym nadzieniem w ośmiu różnych smakach. Bombonierki występują w opakowaniach 125 g i 238 g.
Likworki gdańskie – cukierki, w których pod delikatną cukrową skorupką oblaną deserową czekoladą ukryte jest płynne alkoholowe nadzienie w trzech popularnych smakach: brandy, żubrówka i żurawinówka. ZPC Bałtyk jest jedynym w Polsce producentem cukierków typu likworki. Produkt jest dostępny w eleganckim kartoniku 180 g oraz jako wyrób luzem.
Galaretki w czekoladzie – owocowe wnętrze otulone delikatną warstwą deserowej czekolady. Produkt występuje jako wyrób luzem.
Lizaki w kształcie dużych serduszek o różnych smakach. Produkt występuje w torebkach po 15 sztuk oraz jako wyrób luzem.
Bałtyk przygotowuje również słodkości na specjalne okazje, z których najpopularniejsze to Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Comments are closed.