Historia marki Wedel

Wedlowska czekolada ma już ponad 150 lat

Wedel jest najstarszą marką czekolady w Polsce i jednocześnie jedną z najstarszych polskich marek. Jej historia liczy dziś już ponad 150 lat.

Wszystko zaczęło się od momentu, gdy po naukach odbytych w Paryżu, Berlinie, Londynie i po kilkuletniej praktyce u warszawskiego cukiernika Karola Gronherta, Niemiec – Karol Ernest Wedel, otworzył własną cukiernię przy ulicy Miodowej w Warszawie. Wedel posiadał znaczącą przewagę nad ówczesną konkurencją: jego specjalnością były wyroby czekoladowe, co w XIX-wiecznej stolicy było rzadkie i niezwykle cenne.

Zaledwie w kilka lat po powstaniu cukierni, „słodycze od Wedla” zdobyły powszechne uznanie Warszawian. Nic dziwnego, jeśli na konsumentów czekały takie specjały, jak te opisane w anonsie prasowym z 1859 roku: Fabryka moja zaopatrzona jest zawsze w rozmaite delikatne i najdelikatniejsze gatunki czekolady parowej do picia i konsumowana w najlepszym guście, w znacznym doborze z najlepszego kakao urządzonej, z mocnym aromatem, która również po bardzo umiarkowanych cenach sprzedaje się.

Czekolady Wedla stały się tak znane, że niebawem doczekały się pierwszych…podróbek. Dlatego w 1869 roku, na łamach lokalnej prasy, Karol Wedel umieścił oświadczenie:

Od dnia dzisiejszego każda tabliczka czekolady pochodząca z mojej fabryki, opatrzona będzie stemplem fabryki C. E. Wedel, a każda paczka funtowa, nosić będzie na sobie własnoręczny mój podpis (…). Zwyczaj ten przejął po ojcu Emil Wedel, którego podpis, z wyszukanym i ozdobnym zawijasem, z czasem stał się rozpoznawanym przez wszystkich symbolem wybornej czekolady.

Emil Wedel przejął od ojca prowadzenie firmy w 1862 roku. Dzięki śmiałym rozwiązaniom i inwestycjom rozwinął m.in. asortyment produktów, sieć sklepów firmowych oraz zasięg sprzedaży Produkcja wedlowskich słodyczy za jego czasów uległa potrojeniu.

Pomnikiem działalności Emila Wedla jest powstała w latach 1893-1894 kamienica przy ulicy Szpitalnej w Warszawie. Na jej tyłach umieszczono nowoczesną fabrykę słodyczy, a w samej kamienicy, od frontu, otwarto (istniejące do dziś) Sklep Staroświecki i Pijalnię Czekolady.

Kamieniem milowym w historii firmy było jej przejście pod rządy Jana Wedla, syna Emila. To on zadecydował, że czas najwyższy wybudować nową fabrykę i przenieść ją na warszawską Pragę. Tak powstała jedna z najnowocześniejszych manufaktur II Rzeczypospolitej: rozpoczęła działalność w 1934 roku i z każdym kolejnym rozwijała się w niezwykłym tempie. To wówczas powstały receptury słynnego Ptasiego Mleczka, Mieszanki Wedlowskiej, czekolady Jedyna.

Polityka eksportowa firmy oraz zainteresowanie jej słodyczami sprawiły, że w ciągu zaledwie kilku lat, czekolada Wedlów zaczęła być wysyłana regularnie, specjalnym samolotem, do sklepu firmowego m.in. w Paryżu, sklepów w Londynie, do Ameryki Północnej, a nawet do Japonii.

W 1946 roku firma przestała należeć do rodziny Wedlów, będąc przez kilka lat własnością m.in. koncernu PepsiCo, by w 1999 roku, w ramach mariażu z najstarszą brytyjską firmą czekoladową, stać się marką Cadbury Wedel, częścią największego na świecie koncernu słodyczy Cadbury Schweppes. Tradycyjny charakter obu firm podkreślają podpisy właścicieli.
Połączenie firm E. Wedel oraz Cadbury wpłynęło na aktualnie oferowany asortyment, w skład którego wchodzą dobrze znane: Ptasie Mleczko, Torcik Wedlowski, Delicje, Mieszanka Wedlowska, jak i czekoladowe batoniki, czy nowe smaki nadziewanych czekolad. Od 2004 r. powstają, wzorowane na przedwojennej tradycji pijalnie czekolady i cukiernie E. Wedel.

Tradycyjny smak wedlowskiej czekolady pozostał jednak niezmienny, zaś osiągnięcia Emila Wedla, mimo upływu lat, poznają kolejne pokolenia wielbicieli czekoladowych smakołyków. Jego wyszukany podpis sygnuje najpopularniejsze wyroby czekoladowe w Polsce, a marka Wedel, w ciągu ponad 150 lat, stała się ulubioną, najbliższą sercu marką wielu Polaków.

Wiecej o historii Wedla tutaj  http://www.katarzyna-stepniak.reaktywni.pl/historia_wedla.htm

Comments are closed.