Rodowód Marki Wawel

Marka Wawel narodziła się z połączenia doskonałych polskich i szwajcarskich receptur oraz czekoladowego kunsztu doskonalonego przez lata.

Tradycje firmy Wawel sięgają końca XIX wieku, kiedy świeżo upieczony czeladnik, Adam Piasecki, postanowił założyć w Krakowie pracownię cukierniczą. W pracowni przy ulicy Długiej zatrudniał początkowo 5 osób. Wyjątkowe powodzenie i rosnąca sława wyrobów Piaseckiego, skłoniły go do rozpoczęcia w 1910 r. produkcji fabrycznej. Czekoladowe produkty Piaseckiego zyskały wśród smakoszy ogromną popularność. Może o niej świadczyć fakt, że kilka wyrobów dawnej fabryki Mistrza Piaseckiego jest produkowanych do dnia dzisiejszego.

Jeden z najstarszych produktów Wawel – baton Danusia
Czekoladowa Danusia ma swoja prawdziwą i romantyczną historię. Wydarzyła się ona na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Sam właściciel, Adam Piasecki, zakochał się bez pamięci w swojej – urzekającej urodą – pracownicy, Danusi. Chcąc dać jej dowód swojej bezgranicznej miłości, opracował oryginalną recepturę czekoladowego batonika. Oprócz wyjątkowego smaku, odzwierciadlającego nieskończoną siłę uczucia, nadał mu nazwę na cześć swojej ukochanej – Danusia. Umieszczając na opakowaniu jej portret, nie zostawił żadnych wątpliwości, że w słodkiej czekoladce, zamknął magię miłosnych uniesień i towarzyszących uczuciu emocji.

Karmelki – ręcznie wykonywane cukierki
Karmelki od lat wykonywane są tradycyjną metodą, której zawdzięczają swój niepowtarzalny wygląd i smak. Znakomite nadzienie grylażowe z cieniutkimi nitkami karmelu jest formowane ręcznie, dzięki czemu Raczki oraz Kukułki cieszą podniebienia Konsumentów wyjątkową chrupkością i delikatnością, a oko nienagannymi paskami w kontrastowych kolorach. Przywiązanie Klientów do smaku i wyglądu karmelków spowodowało, iż w czasie przeprowadzki do nowoczesnej fabryki w Dobczycach zostały tam również przeniesione maszyny, które pozwalają na produkowanie cukierków tradycyjną metodą sprzed wieku.

Mity i legendy – czekoladki na Cesarskim Dworze
Jedyne naprawdę szczęśliwe chwile spędzał Franciszek Józef w otoczeniu swych licznych wnuków. Dzieci baraszkowały na dywanie w gabinecie Dziadunia, prosząc go gorąco o wspaniałe słodycze sprowadzane ekstrapocztą z Galicji, z Krakowa. Dobrotliwy Monarcha zawsze spełniał ich prośbę, sam bowiem przepadał za wyrobami Fabryki Piaseckiego. Osobisty kamerdyner Najjaśniejszego Pana, Euglen Ketterl, opowiadał, że gdy cesarskie wnuki (podobnie jak cały Dwór) oblizywały palce po czekoladkach i wafelkach, wołając: – Ach, Królewski Smak! – dobrotliwy Monarcha poprawiał je łagodnie: – Nie królewski, lecz cesarsko-królewski.

Kasztanki, Malaga, Tiki Taki – najbardziej znane i cenione przez klientów czekoladki Wawel
Pierwszą czekoladką produkowaną przez Wawel była Malaga. Jej historia sięga końca lat 60-tych, kiedy produkt był formowany ręcznie. Na początku lat 70-tych firma rozpoczęła produkcję Kasztanków i czekoladek Tiki Taki. Do ich produkcji używano już specjalistycznych maszyn.W 1995 roku wyróżnione zostały Godłem Teraz Polska.

Comments are closed.