Polski rynek słodkości

Na polskim rynku słodyczy działa ok. 160 producentów. Większość z nich to przedsiębiorstwa małe i średniej wielkości. Jednak rynek ten jest zdominowany przez kilkunastu największych producentów, przeważnie należących do firm zagranicznych, które zainwestowały w polskie zakłady cukiernicze ok. 650 mln dolarów. Pojawiły się zachodnie marki słodyczy, ale obok nich funkcjonują stare marki polskie, które dość mocno zakorzeniły się w świadomości konsumentów. Największym segmentem całego rynku wyrobów czekoladowych pozostaje czekolada w tabliczkach, której udział w ilościowej strukturze sprzedaży w okresie kwiecień-maj 2007r. kształtował się na poziomie 36,7%. Następne w kolejności wafle opanowały 18,2% rynku wyrobów czekoladowych, do batonów należy 17,8%, pralin – 16,6%, a draży czekoladowych – 10,6% (dane AC Nielsen).

Według specjalistów rynek czekolady w Polsce znajduje się wciąż w fazie wzrostu, na co wskazywałoby m. in. porównanie spożycia czekolady w Polsce i w Zachodniej Europie. Podczas gdy Polak zjada średnio 3,7 kg czekolady w ciągu roku, w Wielkiej Brytanii na głowę przypada 7,3 kg, w Austrii oraz Holandii po 8 kg, natomiast przeciętny mieszkaniec Szwajcarii konsumuje rocznie ok. 10 kg czekolady. Rynek czekolady w Polsce cechuje się dużą konsolidacją. Największe firmy kontrolują trzy czwarte sprzedaży w ujęciu ilościowym – łączny udział Cadbury Wedel, Stollwercka i Kraft Foods i Nestle/Goplana na przełomie kwietnia i maja br. kształtował się na poziomie 77,1% (dane za AC Nielsen). W czołówce na czekoladowym rynku znajduje się firma Cadbury Wedel z 28,5% udziałem, za nią Stollwerck, który kontroluje 21,9% rynku czekolad, dalej firma Kraft Foods – 17,6% udziału oraz Nestle (marki Goplana i Nestle), która uzyskała 12,2%. Pozostała piąta część należy m. in. do takich firm jak: Terravita, Wawel, Fazer, Millano (Baron) czy Ferrero.

Firma Cadbury pojawiła się na polskim rynku przed trzynastoma laty(1994), kiedy w Bielanach Wrocławskich powstała fabryka tejże firmy. Jednakże oferując produkty ekskluzywne i relatywnie drogie, nie udało jej się pozyskać większych udziałów w czekoladowym rynku. Dopiero zakupienie od PepsiCo fabryki Wedla, a tym samym uzyskanie prawa do marki E. Wedel zaowocowało powstaniem w 1999 roku spółki Cadbury Wedel. Firma sygnuje swoje towary dwoma markami – bardzo dobrze znaną Polakom marką Wedel oraz bardziej ekskluzywną angielską marką Cadbury, pod którymi oferowana jest bardzo szeroka gama czekolad. Pod marką Wedla konsument może znaleźć m. in. gorzką czekoladę “Jedyna”, czekoladę “Luksusową” z orzechami laskowymi, mleczną, bakaliową, deserową, a także całą gamę czekolad nadziewanych: truskawkową, porzeczkową, cappuccino, orzechową, kokosową, pomarańczową oraz toffi. Z kolei decydując się na markę Cadbury klient ma do wyboru czekoladę mleczną z całymi orzechami “Whole Nut”, pełną mleczną “Dairy Milk”, mleczną z prażonymi migdałami “Roast Almond”, mleczną z migdałami i rodzynkami “Fruit&Nut”, rumową z rodzynkami “Rum&Raisin” czy “Angielską Gorzką z Bakaliami”.

Największym konkurentem Cadbury Wedel jest niemiecka firma Stollwerck, która pojawiła się na polskim rynku w 1995 roku, kupując fabrykę w Jankowicach pod Poznaniem. Wejście tej firmy na czekoladowy rynek było bardzo dynamiczne i wywołało ostrą wojnę cenową – Stollwerck zaoferował wówczas bogatą gamę produktów oraz nowe, niespotykane dotąd smaki. Obecnie trwa proces przejęcia wszystkich fabryk Stollwercka mieszczących się w Europie Środkowej i Wschodniej przez jej dotychczasowego rywala – amerykański koncern Kraft Foods, który w czekoladowym rankingu plasuje się na trzeciej pozycji. Spowoduje to jeszcze większą konsolidację na rynku czekolad i pojawienie się nowego lidera. Dotychczas Kraft Foods ze swą Milką zajmował trzecie miejsce na polskim rynku czekolady. Przejęcie dawałoby na starcie nowej firmie niemal 36% udziałów w rynku, a tym samym przewagę nad Cadbury Wedel. W ofercie firmy Stollwerck można znaleźć szeroką gamę czekolad pod marką “Alpen Gold” – twardych (mleczna, biała, biała+mocca, arachidowa, z orzechami, z bakaliami, gorzka, winogronowo-orzechowa, truflowo-likierowa, miodowo-karmelowa, waniliowo-jabłkowa) oraz nadziewanych (o smaku orzechowym, bananowym, kokosowym, kiwi, toffi, rumowym), 45-gramowe czekolady z herbatnikiem (mleczną, arachidową, deserową, toffi, nugat oraz białą), napowietrzone czekolady “Bąbolada” białą i mleczną, a także “Frukto-ladę” wiśniową, porzeczkową i truskawkową. Szczególnie dla dzieci skierowane są czekolady “Mleczna Kraina”. Według danych SMG/KRC czekolada Alpen Gold była najczęściej kupowaną czekoladą w I  kwartale tego roku.

Comments are closed.